Dlaczego przy budowie domu potrzebny jest geodeta

Kategoria:

Opis

Budowa swojego domu wiąże się z dużą ilością prac do wykonania, jakie dodatkowo muszą być zrobione w określonym porządku. Jedną z osób, bez których z pewnością praktycznie żadna budowa nie będzie mogła być zrealizowana, jest geodeta. Praca geodetów jest dokładnie regulowana przez przepisy, i żeby zostać takim specjalistą, to trzeba spełnić szereg formalnych wymogów, między innymi skończenie odpowiednich studiów i zdanie egzaminu państwowego. W założeniu geodeci na co dzień się zajmują mierzeniem różnych gruntów, dzieleniem działek czy opracowywaniem różnych map, i to część z tych prac właśnie jest konieczna, jeżeli ktoś planuje postawić swój wymarzony dom.

Podczas całego procesu trzeba poprosić geodetę o wsparcie w przynajmniej trzech różnych etapach. Pierwszy z nich to opracowanie projektu budowlanego, co należy zrobić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Po zakupie albo wykonaniu na indywidualne zamówienie projektu swojego domu należy taki budynek umieścić na działce, zachowując wszystkie wymagane przepisami odległości. W tym celu geodeta zrobi mapę do projektowych celów, na jakiej powinny się znajdować również dokładne granice działki oraz okoliczne obiekty. Na podstawie tej mapy wyznaczane jest położenie na działce, za pomocą specjalnych wskaźników, i dopiero wtedy przystąpić można do realizacji budowlanych prac.

W tym celu geodeta musi się pojawić na miejscu budowy z potrzebnymi urządzeniami, i dokładnie wyznaczyć osie budynku oraz obrys fundamentów. Czynności te powinny zostać zapisane w dzienniku budowy, oraz udostępnione w formie szkiców. Kolejne ze spotkań z geodetą powinno się odbyć już po skończeniu wszystkich prac, gdy inwestor będzie występował z wnioskiem o użytkowanie budynku. Do wniosku niezbędne będzie dostarczenie mapy z rzeczywistym umiejscowieniem budynku i wszystkimi przyłączami, i wykonanie tej mapy będzie należało do geodety. Jeśli ktoś będzie się chciał czegoś więcej dowiedzieć na ten temat, to może zajrzeć na stronę Horyzont Geodezja i zapoznać się z umieszczonymi tam informacjami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY