Energetyczne świadectwo – w jaki sposób można je zrobić

Kategoria:

Opis

Od pewnego czasu duży nacisk kładzie się na kwestie związane z oszczędnością energii, i to na bardzo różnych płaszczyznach. Jednak z nich to budownictwo, a konkretniej weryfikacja, jakie energetyczne zapotrzebowanie mają różnego rodzaju budynki i obiekty. A zapotrzebowanie to może się bardzo różnić, w zależności od tego, z czego dokładnie budynek został wykonany i jak do wykończono. Pokrycie ścian dobrą izolacją termiczną i montaż nowoczesnych okien może nawet kilka razy obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie, tak więc będzie się o co starać.

Obecnie każdy budynek posiadać musi odpowiedni certyfikat energetyczny, jaki jest robiony w oparciu o szczegółowy audyt. Wiele osób być może będzie zainteresowanych, Gdzie uzyskać świadectwo energetyczne, kto je może przeprowadzić i jaki będzie koszt. Takimi audytami mogą się zajmować osoby mające niezbędne umiejętności oraz są uprawnione do ich robienia. Cena certyfikacji jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na to będzie miał wielkość i wiek budynku, im posiada on więcej lat tym trzeba się liczyć z wyższą opłatą. W dużych miejscowościach ceny również mogą być nieznacznie większe, ale tu już tak duże różnice nie występują. Na niewielkie mieszkanie czy garaż bez problemów starczy suma około trzystu złotych, ale w przypadku dużych, wielorodzinnych obiektów liczyć się trzeba z wydatkiem nawet paru tysięcy złotych.

A Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków jest niezbędne, przykładowo jeśli ktoś zamierza swoją nieruchomość sprzedać. Bez tego zaświadczenia nie da się podpisać aktu notarialnego, gdyż jest to wymagane przepisami. Jeśli ktoś nie posiada takiego świadectwa, to może się narazić na grzywnę, jaka może wynieść nawet pięć tysięcy. Takie same konsekwencje wyciągnięte mogą zostać w stosunku do osób, które podały podczas certyfikowania nieprawdziwe informacje. Samo wykonanie wszystkich czynności raczej nie zajmie więcej niż tydzień czy dwa, a otrzymany dokument jest ważny przez kolejne dziesięć lat.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY